מהירות של דיסקים קשיחים – איך לבחור משהו טוב ?

דיסקים קשיחים בימינו מציעים מבחר תכונות לא קטן, המקשות על בחירה בין המודלים השונים. מונחים כמו  סל"ד, UDMA, ATA66 , מהירות SEEK, מהירות TRANSFER ורבים אחרים עלולים להקשות את הבחירה על המשתמש הממוצע. כדי להתגבר על כך, בואו נכיר קצת את המושגים הללו!

סל"ד(RPM  באנגלית). סל"ד הוא קיצור של "סיבובים לדקה". הדיסק קשיח מורכב מפלטה עגולה שעליה מאוחסן המידע והיא מסתובבת בצורה דומה מאוד לפטיפון של פעם. לדיסק הקשיח יש ראש קריאה המורכב על זרוע שנעה על הרדיוס של הפלטה כמו זרוע של פטיפון. פטיפון ממוצע מסתובב כמה עשרות פעמים בדקה בלבד, אך דיסק קשיח ממוצע מסתובב כ – 5000 פעם בדקה. הדיסקים הטובים והיקרים יותר מסתובבים כ – 7000 פעם בדקה – 50 אחוז יותר מהר ואילו הדיסקים היקרים באמת מסתובבים מעל 10,000 פעם בדקה (פי שתיים יותר מהר מהרגילים!). עבור שרתים מקצועיים אפשר למצוא גם דיסקים מקצועיים המסתובבים בקצבים יותר מהירים.

כאשר הדיסק מסתובב יותר מהר, הזרוע מגיעה יותר מהר ממקום למקום וככה הביצועים של הדיסק משתפרים. מכיוון שהדיסק הקשיח הוא הפקק הראשי בביצועי המחשב (כלומר – החלק האיטי ביותר שמעכב את הפעולות של שאר החלקים), כדאי להשקיע כסף בדיסק יותר מהיר.

טכנולוגיית UDMA – זוהי טכנולוגיה מודרנית, אם כי לא חדשה. הטכנולוגיה הזו יוצרת "צינור" העברת מידע בין הדיסק הקשיח לבין שאר חלקי המחשב שהוא רחב פי שניים מה- "צינור" בטכנולוגיות הישנות יותר. בשיטה זו, מסוגל הדיסק להעביר אל המחשב עד 33 מגה בייט בשניה אחת (לעומת 16 מגה בעבר). כיום, כל הדיסקים הם לפחות UDMA אבל יש לוחות אם שלא תומכים בזה ואז הכל עובד יותר לאט. לוחות אם של פנטיום 150 ומטה לרוב לא תומכים ב – UDMA – כדאי לדעת!

תקןATA66 (נקרא גם Ultra ATA 66)- הוא תקן חדש יותר המאפשר להכפיל פעם נוספת את המהירות ולהעביר 66 מגה בייט מהדיסק אל המחשב בשניה אחת. כיום, כל הדיסקים החדשים תומכים בשיטה זו וגם כמעט כל לוח אם. אם במקרה יש לך לוח אם מאוד ישן, כדאי לדעת שניתן להשיג בכ – 200 ש"ח כרטיס בקר מיוחד שמאפשר לנצל את המהירות של הדיסקים המודרניים גם במחשבים ישנים יותר ללא צורך להחליף את לוח האם.

תקןATA100 (נקרא גם  Ultra ATA 100)- כמו ATA66, זוהי שיטה עוד יותר מהירה להעברת עד 100 מגה-בייט בשניה. מכיוון שהטכנולוגיה הופיעה רק באמצע שנת 2000, יש בשוק מחשבים ישנים שעדיין לא תומכים בה.

תקן ATA133(נקרא גם  Ultra ATA 133)– תקן זה הוא עוד יותר חדש ומאפשר מהירות העברת מידע של 133 מגה-בייט לשניה. טכנולוגיה זו הופיעה רק באמצע שנת 2001 ולכן יש בשוק הרבה מחשבים שלא תומכים בה.

תקן SATA (קיצור של Serial ATA) – תקן זה הוא החדש ביותר כעת ומאפשר העברת מידע במהירות של 150 מגה בייט שניה. נכון לעדכון מאמר זה עדיין אין בשוק מבחר גדול של דיסקים ולוחות אם התומכים בטכנולוגיה זו, אך הדבר צפוי לתפוס תאוצה לקראת סוף שנת 2003.

מהירות SEEK"סיק" באנגלית זה חיפוש. הכוונה לזמן שלוקח לדיסק הקשיח לאתר איזשהו קובץ מסוים. מהירות הסיק מוצגת באלפיות השניה (MS – מילי-סקונד) וככל שהיא נמוכה יותר, כך הדיסק מתפקד יותר מהר. ככל שהסל"ד של הדיסק גבוה יותר, כך הסיק שלו טוב יותר.

מהירות טרנספר. טרנספר באנגלית זה העברה. הכוונה לקצב שבו הדיסק מסוגל להעביר מידע ממנו החוצה אל שאר המחשב (הזמן שלוקח לקרוא קובץ או להפעיל תוכנה).

מידע נוסף המטריד רבים הוא מהירות כונן התקליטורים. קודם כל יש לדעת כי גם הכונן המהיר ביותר (כפול 50 בערך) איטי בהרבה מהדיסק הקשיח האיטי ביותר…לשם השוואה: כונן במהירות כפול 50 מסוגל להעביר כ – 7.5 מגה בייט לשניה במצב המהיר ביותר בזמן שהכונן הקשיח האיטי ביותר שיש כיום מעביר מידע במהירות של 33 מגה-בייט לשניה…כמעט פי 5 יותר מהר!. עוד כדאי לזכור בנושא כי מהירות הקריאה של כונן התקליטורים איננה כפול 50 לכל נפח התקליטור אלא רק לחלקים ממנו…המהירות הממוצעת על פניכלל השטח היא בסביבות חצי מהמהירות המוצהרת!. לכן, לכונני תקליטורים אין תמיכה בתקני UDMA או Ultra ATA למיניהם!

לסיכום, המהירות הכללית של הדיסק מושפעת מכל הגורמים שהזכרתי אם כי כל אחד מהם בנפרד לא משפיע בצורה משמעותית – למשל, דיסק שהסיק שלו גרוע אבל מכיל ATA133אינו מהיר יותר מדיסק עם סיק מעולה אך ללא ATA133. ההבדלים בין שני דיסקים כאלה יהיו נמוכים וכמעט לא מורגשים. כדאי לקנות את היקר ביותר שאתה יכול להרשות לעצמך ולדאוג ששאר החומרה תהיה מסוגלת לנצל את הטכנולוגיה החדשה.

השאר תגובה