שיחות חינם באינטרנט

שיחות ברשת – רק תבחר עם מי !

למרות הדעה הרווחת על האינטרנט, האינטרנט מתקיימת על גבי מחשבים, אך היא אינה מבוססת על מחשבים אלא על הגורם האנושי. חלק גדול מהגורם האנושי הוא שיחה ולכן עם הזמן, מתרבות האפשרויות לשוחח ולהיפגש עם אנשים אחרים דרך האינטרנט.

זה התחיל בדואר אלקטרוני – את זה כולם עושים וזה דיי פשוט.

זה המשיך עם שירות IRC  ושיחות קוליות דרך האינטרנט ואפילו שיחות בעברית דרך שרתים מיוחדים והגיע כיום לדרגת מורכבות גבוהה המאפשרת שיחה בין מחשב לטלפון רגיל בחו"ל, שיחת וידאו אם תמונה בזמן אמת ואפילו שיחה בין כאלההמבקרים באותו אתר ומערכות תקשורת מרובות-מדיה (שיחה+קול+וידאו+קבצים) כמו הוטליין, ICQ  ועוד.

שירות IRC  הוא ותיק ושימושי מאוד – הוא מורכב מרשת ענקית של שרתי אינטרנט המארחים אצלם "חדרי שיחה" או "ערוצים" שלכל אחד מהם יכולים להתחבר אדם אחד או יותר ללא הגבלה. בשרת IRC  ממוצע יש כעשרים אלף ערוצים (חלקם לא פעילים) ומאות אלפי משתמשים (רבים מתחברים לכמה ערוצים בו זמנית – אני, למשל, משתמש בששה ערוצים לפחות בו זמנית). את ההשתתפות מבצעים באמצעות תוכנת תקשורת מז'אנר "IRC Client". בתחום זה המוכרת ביותר היא MIRC   ואחריה PIRCH . שתיהן מלאות אפשרויות וכפתורים והייתי מגדיר אותן כלא ידידותיות במיוחד.

כדי להתחבר לערוצים יש להוריד את התוכנה (שתיהן בחינם) ולהפעילה. MIRC  מציגה בפניך מיד עם ההפעלה חלון בו עליך למלא פרטים אישיים מינימליים. כדי להשתתף ברשת IRC  עליך להיות בעל כינוי אישי (NickName) שבעזרתו יזהה אותך השרת וגם האורחים האחרים. עליך למלא את שמך המלא, כתובת הדואר האלקטרוני שלך, כינוי נבחר וכינוי אלטרנטיבי (לשימוש במקרה שהכינוי הנבחר תפוס על ידי מישהו אחר). באותו חלון, בחלקו העליון מופיעה הכותרתRandom US Dalnet Server"  " בצורת חלון גלילה שתוכל לפתוח. חלון זה מציג את השרתים השונים שאליהם תוכל להתחבר – לחיצה על "Connect to IRC server" תחבר אותך לשרת זה. ברירת המחדל שהזכרתי היא שרת אקראי של חברת Dalnet  האמריקאית – תוכל במקום לבחור כל שרת אחר מהרשימה הענקית. לאחר ההתחברות נפתח חלון טקסט גדול המציג את הודעות השרת (למשל, שהכינוי שלך לא נתקבל או שהקשר הצליח…הודעות מערכת) ולאחר שהשרת מאשר את החיבור נפתח עוד חלון המציג את הערוצים שאליהם התחברת לאחרונה. לחיצה כפולה על כל אחד מהם תחבר אותך לאותו ערוץ בחלון חדש. תוכל לעבור בין החלונות באמצעות הקשה על Control + Tab  או עם העכבר.

בכל חלון כזה תראה בצד ימין רשימה של המשוחחים בערוץ, למטה את שורת הכתיבה שלך וכל החלק השמאלי של החלון מציג את הודעות המשתמשים. תוכל לכתוב הודעות ולהקיש על Enter  ואז תראה את הודעתך מופיעה בחלון ליד שמך (בסוגריים משולשים) וגם את הודעות שאר המשתמשים.

החלון נגלל למטה עם הופעת ההודעות אך תוכל תמיד לגלול למעלה כרצונך. כדאי לדעת כי לא תמיד המשתמשים פעילים – יש כאלה המתחברים לעשרה ערוצים ולא משתתפים באופן פעיל בשיחה אלא מחכים לאחרים שיגידו דברים מעניינים. עוד דבר שכדאי לדעת הוא שהרבה ערוצים משמשים ל-"מסחר" בקבצים ותוכנות בלתי חוקיות – הרבה מחזיקים שרתי IRC  עם קבצים מועתקים ומשדרים באופן אוטומטי כל כמה שניות "פרסומת" לערוץ השיחה אודות האתר שלהם ומנסים לפתות אותך להיכנס ולסחור עמם בקבצים.

אמנם אין פיקוח על הערוצים הללו, בעיקר בגלל הכמות הבלתי ניתנת לשיטור, אך השתתפות בערוצים העוסקים בפיראטיות חושפת אותך לכל העולם! – לא כדאי.

השימוש בערוצי IRC  כרוך ביכולתך לעמוד בתקני הנימוס והנטיקה (אתיקה של הנט) הבינלאומיים. לכל ערוץ יש מנהל ערוץ שיזרוק אותך מהשרת במידה ותתנהג לא יפה!. במקרים קיצוניים יוכל המנהל לחסום אותך לכמה ימים או אפילו לנצח. בעבר קרו מקרים ששרתי IRC  חסמו מדינות שלמות (גם אותנו) בגלל התנהגות מגונה מצד תושביהן.

דברים שאסור לעשות:

1)  לקלל או להעליב אנשים…במיוחד ללא סיבה!

2)  לקשקש על המסך (לכתוב דברים ללא משמעות ולהציף את הערוץ)

3)  להטריד אנשים בכל צורה.

4)  לפרסם מוצרים מסחריים

5)  להכניס מידע לערוץ כנגד הנושא שלו (למשל, לדבר על סקס בערוץ של מסעדות)

6)  לחזור על מידע באופן רציף שסותם את הערוץ (מקובל להתיר חזרה על פרסום עצמי פעם בדקה או יותר)

7)  כדאי להימנע משאלות טיפשיות בכל מקרה, למרות שזה לא ממש אסור…

טכנולוגיות אחרות:

ישנן מאות טכנולוגיות אחרות באינטרנט המאפשרות לבצע תקשורת אישית. לסיכום, נזכיר כמה מהן, אך לא ניכנס לפרטים

השאר תגובה