מקלדת זה לא רק כפתורים

במקלדות המסורתיות של מחשבי PC היו במקור בסביבות 70 מקשים (26 אותיות, 10 ספרות, 11 סימנים, 22 מקשי בקרה). היום, בכל מקלדת אנו מוצאים לפחות 100 מקשים ובלא מעט מקלדות יש יותר. הותיקים תמיד טוענים "המקלדות הישנות והפשוטות תמיד יותר טובות", אבל אני (למרות שגם אני ותיק למדי) לא מסכים עמם.

להתרגל למקלדת חדשה זה לא תמיד קל, וזה יכול להאט את עבודתך בתחילה, אבל בסופו של דבר, זה משתלם (בדיוק כמו שהיה משתלם ללמוד לעבוד עם העכבר במקום מקשי החצים, כפי שכולנו עשינו בשנים 1988-1991 כאשר עבר העולם מדוס לחלונות.

כיום, מקלדת רגילה עולה עשרות בודדות של שקלים, ואפשר להשיג במחירים נוחים מאוד מקלדות משופרות עם כל מיני תוספות וצ'ופרים שמשפרים את העבודה פלאים. המשופרות כוללות כל מיני בונוסים, החל מתקשורת אלחוטית למחשב (הי! אפשר לגלוש באינטרנט מהמיטה!) ועד כפתורים להפעלה מהירה של תוכנות.

עד כה עבדתי עם מקלדת ישנה של IBM (מאלו שכבדות מאוד, אבל מחזיקות מעמד עשרות שנים), אך לפני זמן קצר הוציאה מייקרוסופט לשוק מקלדת חדשה. בתור עובד החברה, קיבלתי את המקלדת בהנחה וזה שכנע אותי לתת לה צ'אנס.

כדי להיות הוגן, נציין שיש מבחר גדול של מקלדות משופרות, ונסקור את רובן בקצרה, אך דעתי האישית היא שהמקלדת החדשה של מייקרוסופט היא המשוכללת והנוחה מכולם, ולכן אפרט את תכונותיה יותר בהרחבה.

אני חייב לציין שוב שאני עובד חברת מייקרוסופט כדי שמבקרי האתר לא יחששו שאני מנהל מערכת מכירות סודית עבור החברה. אני טוען שדעתי בנושא היא אובייקטיבית מכיוון שאין לי שום דבר להרוויח מכך מלבד נוחות אישית. אם אתה, קורא המאמר, אינך מאמין שדעתי בלתי משוחדת, זכותך להתעלם מהכתוב כאן ולבחון את המקלדות בעצמך – הן מוצגות ברוב חנויות המחשבים.

המקלדת החדשה מכונה "מקלדת אופיס", וכשמה כן היא-מיועדת לעבודה עם ערכת התוכנות המשרדיות "אופיס", למרות שמהיתרונות שלה אפשר ליהנות בכמעט כל תוכנה שאיתה אנחנו עובדים, כולל תוספות חשובות עבור הגלישה באינטרנט. אוהבי משחקים לא ייצאו במקלדת שום יתרון משמעותי.

היתרונות של המקלדת הם בצורת תוספת של כמעט 30 מקשים, כפתורים ובקרות נוספות שמאפשרות לנו לבצע בלחיצה אחת מה שדורש בדרך כלל מספר לחיצות או תנועות של העכבר.

אזור מס. 1 הוא שבעה לחצנים שמיועדים להפעלת תוכנות שונות.ברירת המחדל היא להפעיל את התוכנות:

וורד

אקסל

אינטרנט אקספלורר

אאוטלוק אקספרס

תאריכון

הסייר של חלונות

מחשבון

אזור מס. 2 הם 2 כפתורי שליטה בווליום של המחשב פלוס כפתור השקטה (Mute)

אזור מס. 3 הם כפתורי "ניתוק" (Logoff ו-"Sleep") כדי להכניס את המחשב למצב רדום.

אזור מס. 4 הם למעשה מקשי הפונקציה הרגילים שיש לכל מקלדת, אבל מכיוון שבדרך כלל אין להם שימוש, נוספה לכולם סדרת פעולות אחרת. כדי להחליף בין תפקוד רגיל לבין מצב התפקוד המורחב ישנו כפתור Function Lock. במצב המיוחד יש לנו פעולות כמו "מסמך חדש", "פתח", "סגור" וכדומה, וזה עובד ברוב התוכנות. רשימת הפקודות המלאה היא:

עזרה

אתר הבית של אופיס באינטרנט (אופיס XP )

חלון המשימות (אופיס XP )

חדש (יצירת מסמך חדש)

פתח (מסמך)

סגור (מסמך)

תשובה (דואר אלקטרוני)

העברה (דואר אלקטרוני)

שלח (דואר אלקטרוני)

בדיקת איות

שמור (מסמך)

הדפס (מסמך)

אזור 5 הוא מקש "בטל" ו-"חזור" (Undo ו – Redo) שגם הם עובדים לא רק באופיס אלא גם ברוב התוכנות האחרות.

אזור 6 הוא בסך הכל משטח פלסטי שעליו ניתן להניח את כפות הידיים בזמן ההקלדה כדי למנוע עייפות וכאבי פרקים.

אזור 7 הוא המשמעותי ביותר. פה אין מקשים אלא 7 כפתורי פעולה וגלגלת. הגלגלת היא מקבילה בתפקידה לזו שאנו מוצאים כיום על כמעט כל עכבר. תפקידה הוא לבצע גלילה מטה ומעלה במסמכים וחלונות תצוגה. הגלגלת פה  הי יותר רחבה ונוחה מאוד לשימוש.

יש לנו גם שני כפתורי פעולה לדפדוף באינטרנט-דף קדימה ודף אחורה, שני כפתורים לדפדוף בין החלונות הפתוחים ושלושה כפתורים לפעולות "העתק", "גזור" ו-"הדבק".

מלבד כל אלו יש הבדלים קטנים במבנה וסידור אי-אלו מקשים, אך הם שוליים.

עבור משתמשים רבים, הסידור הזה לא יהיה נוח במיוחד. אני, למשל, לא משתמש הרבה באקסל, אבל אני מעדכן את האתר עם תוכנת FTP. בשבילי ובשביל אחרים, המקלדת מגיעה עם תקליטור התקנה מיוחד (שאותו חייבים להתקין בכל מקרה) ועם התוכנה אפשר לשנות את סידור המקשים כרצוננו, ולכל מקש להציב תוכנה (כל תוכנה שנרצה, כולל קיצורי דרך) או פקודה (כמו העתקה, פתיחת מסמך וכדומה).

לרובנו ייקח זמן ללמוד את  סידור המקשים שבחרנו ולהתרגל לעשות דברים בדרך הקצרה במקום מסביב, אבל כשנגיע לכך, זה מזרז את העבודה בצורה משמעותית.

חשוב לדעת גם כי המקלדת היא עם חיבור USB פלוס מתאם ל-PS/2 כך שאי אפשר לחבר אותה למחשבים מדור הפנטיום המקורי אבל מאידך, אפשר לחבר אותה למחשבי מקינטוש!!!

קיימת גם גרסה יותר יקרה של המקלדת המכילה שני חיבורי USB בצידה כדי לחבר בקלות התקנים כגון מצלמה דיגיטלית ללא צורך לזחול מאחורי המחשב. למיטב ידיעתי, דגם זה לא נמכר בארץ כעת. דגמים אחרים שכן נמכרים הם דגמים עם חיבור אלחוטי למחשב, ודגמים שכוללים מקלדת ועכבר אלחוטי בחבילה אחת במחיר מוזל.

כאמור, הרבה חברות אחרות מציעות מקלדות משופרות ולמען ההגינות והרחבת האופקים, נזכיר גם אותן.

החברה השניה המובילה בתחום היא חברת לוגיטק. חברת לוגיטק מציעה מקלדת דומה, אך המקלדת שלהם מתמקדת (מתמקלדת…) בגלישה באינטרנט ולכן ארגון המקשים שונה. הם מציעים שני מוצרים עיקריים בתחום:

1)     מקלדת אינטרנט-נביגייטור (אין קשר לנטסקייפ נביגייטור)

2)     מקלדת קורדלס פרידום ("חופש אלחוטי")

המקלדות הללו שונות בצבעים, אך העיצוב שלהן זהה לחלוטין וגם בהן ניתן לשנות את תפקיד המקשים לפי הצורך. במקלדת הזו הכיוון הוא שימוש באינטרנט, ולכן חסרים בה המקשים של Undo ו – Redo , וגם מקשי Cut, Copy ו  – Paste. מעבר לכך, התפקוד זהה, ויש אפילו גלגלת קטנה בצד שמאל. קורדלס פרידום היא מקלדת אלחוטית שמגיעה בסט ביחד עם עכבר אלחוטי במחיר מפציץ של כמעט אלף שקלים.

החברה השלישית בתחום היא ויואנקו. הם מייצרים מבחר מדהים של מוצרים מעולים (לא רק בתחום המחשב) וגם מקלדות ועכברים מצוינים.

שימו לב שפה מדובר במוצר צנוע הרבה יותר, כאשר כל המקשים הנוספים מרוכזים בצדה הימני של המקלדת, בין המקלדת המספרים לבין מקשי החצים. מעבר לכך, גם אצלם אפשר לשנות את תפקידי המקשים השונים ויש שם כמעט 20 מקשים נוספים. לחברה יש גם מקלדת נוספת, יקרה יותר, המכילה גם מיקרופון ומגיעה עם תוכנת זיהוי קולי שמאפשרת להפעיל תוכנות שונות על ידי פקודות קוליות. לא יצא לי לבחון את התכונה הזו ולכן אינני יודע באיזו מידה זה יעיל (במיוחד אם אתה לא יושב במרחק של 30 ס"מ מהמקלדת).

עוד חברה שמצליחה מאוד בארץ (אם כי לא כל כך בשאר העולם) היא חברת ג'יניוס (אין קשר למילונים האלקטרוניים) שמייצרת גם היא עכברים, מקלדות ועוד כל מיני דברים. למקלדת שלהם יש עיצוב יותר נוח (לדעתי) משל ויואנקו מכיוון שהמקשים הנוספים מרווחים בצורה נוחה בחלקה העליון של המקלדת (אין לה גלגלת)

תגובה אחת "מקלדת זה לא רק כפתורים"

השאר תגובה